Verjaardags-verrassings-uitstap
Wat een succes!
Douaneloods
Zoals het een verrassingsuitstap betaamt, wordt de bestemming pas onthuld wanneer we werkelijk voor de deur staan. En hier stonden we voor de prachtige gerestaureerde douaneloods aan het station van Essen. De buitenkant gaf nog niet veel prijs. Omdat de deuren in de middag pas om 14u openden, konden we tijdens het wachten al even rond het terrein wandelen om de nieuwsgierigheid wat te blussen. Dat gaf de tieners alvast een eerste blik op wat hen te wachten stond. ´Waw, er zijn segways. ´, was maar een van de vele enthousiaste kreten die geslaakt werden. Wisten zij toen veel dat er zoveel meer zou zijn dan wat ze al te zien gekregen hadden.
Techniek en transport
In de grote loods kregen we de ene technische proef na de andere. We konden kiezen waar en hoe we begonnen; in de middengang of in een van de hoger gelegen zijbeuken. Het maakt niet uit. Er zit geen speciale volgorde in. Makkelijk dus, zeker in tijden van corona. Is het bij de ene proef te druk, neem je gewoon een andere. Wij begonnen gewoon in het midden. Hoe werken katrollen of tandwielen; hoe kan je een pallet makkelijk verplaatsen, hoe werkt een havenkraan, hoe kan je nu het beste vliegtuigje vouwen, … veel hoe-vragen kregen hier al doende een antwoord. Geen paniek, overal waar het nodig was, moesten we de nodige veiligheidsattributen aantrekken. En als je wil, kan je via één van de vele schermen heel wat extra informatie te weten komen. Dit hoeft zeker niet hoor. We konden makkelijk de proeven doen door enkel de instructies eens door te nemen; al kan je natuurlijk kiezen hoe ver je in het verkennen van de theoretische kant wil gaan.
Naar buiten voor het zware werk
En dan gingen we naar het buitengedeelte en kwam het zwaardere werk. Yes. Met de bulldozer een toertje door de modder rijden, met de heftruck banden verleggen, met kleiner (relatief) kraantje houtblokken of eendjes proberen te pakken krijgen, noem maar op. Alles kwam aan de beurt. Moet het gezegd, het duurde wel eventjes vooraleer we de tieners terug mee kregen. Maar dat is alleen maar een goed teken. We sloten het buitengedeelte af met het toertje op de segway. Het ziet er misschien simpel uit, maar het vergt toch een behoorlijke portie lef en handigheid. Verrassend hoe snel die jonge vingers en tienerbenen alles onmiddellijk onder de knie hebben en toch wel wat confronterend hoe de grote mensen zich af en toe eens in hun haar moeten krabben om te weten welke hendel gebruikt moet worden.
Het doel van de ondernemer die achter dit coole project zit, is duidelijk. Door de jongeren in Robotland op die kranen, bulldozers of schaarliften te laten zitten, wil hij de jongeren hongerig maken naar techniek en transport. Een doel die wel degelijk bereikt werd. Amai nog niet. En ook aan de kleinere kinderen is gedacht. Een speelterreintje en enkele echt aandoende, maar toch speelgoedkranen staan er op hen te wachten.